BESZÁMOLÓK

Robert Boyle Johannes Kepler Johann Ritter Wilhelm
Thomas Johann Seebeck Ernest William Brown Ludwig Boltzmann
Walther Hermann Nernst Michael Faraday(2) Henri Dutrochet
Ernst Mach Peter Debye Wilhelm Ostwald
Henry Cavendish Vitalij Lazarevics Ginzburg James Watson
Johannes Fabricius Stephem Williams Hawking Mágneses alapjelenségek

James Watson

Cronin, James Watson (szül. 1931. szept. 29. Chicago, Illinois, USA), amerikai magfizikus, 1980-ban Val Logsdon Fitch társaságában fizikai Nobel-díjat kapott. 1964-ben elvégzett kísérletük arra utal, hogy az idô irányának megfordítása nem fordítja meg pontosan a szubatomi részecskék egyes reakcióinak a lefolyását. Cronin és Fitch bizonyítékai elôtt hosszú ideig úgy tartották, hogy az elemi részecskék kölcsönhatása közömbös az idô irányára. Cronin 1951-ben végezte el a Déli Metodista Egyetemet a texasi Dallasban, 1955-ben doktorált (Ph. D.) a Chicagói Egyetemen. Ezután a Brookhaven Nemzeti Laboratórium (Upton, New York állam) munkatársa lett, 1958-tól a Princetoni Egyetem professzora. 1971-ben nevezték ki a Chicagói Egyetem fizikaprofesszorává


Fabricius, Johannes

Fabricius, Johannes (szül. 1587. jan. 8. Resterhafe, Németalföld - megh. 1615 k.), csillagász, valószínuleg ô figyelte meg elsôként a napfoltokat 1610-11-ben, és ô volt az elsô, aki közleményben számolt be ilyen megfigyelésekrôl a Narratio de maculis in sole observatis et apparente earum cum sole conversion (Beszámoló a Napon megfigyelt foltokról és a Nappal való látszólagos együttforgásukról; 1611) c. kötetében. Apja David Fabricius csillagász volt. A Nap tanulmányozására camera obscurát és teleszkópot használt.

Ginzburg, Vitalij Lazarevics

Ginzburg, Vitalij Lazarevics (szül. 1916. szept. 21. [az új naptár szerint okt. 4.] Moszkva, Oroszország), szovjet fizikus és asztrofizikus, kutatásai kiterjedtek a szupravezetésre, a rádióhullámok terjedésének elméletére, a rádiócsillagászatra és a kozmikus sugárzás eredetére. Miután 1938-ban végzett a Moszkvai Egyetemen, 1940-ben a Szovjetunió Tudományos Akadémiája Lebegyev Fizikai Intézetébe nevezték ki. Tanított a Gorkiji Egyetemen (1945- 68) és 1968-tól a Moszkvai Műszaki-Fizikai Intézetben. Ginzburg 1953-ban kapta meg Szovjetunió Állami Díját és 1966-ban a Lenin-díjat. Ginzburg egyik legjelentôsebb elmélete szerint a csillagközi térben nem termikus sugárzás miatt lép fel a kozmikus sugárzás, hanem nagyenergiájú elektronok gyorsulnak mágneses terekben: ezt nevezik szinkrotron sugárzásnak. 1955-ben Ginzburg és I. S. Sklovszkij fedezte fel annak az elsô kvantitatív bizonyítékát, hogy a Föld közelében megfigyelt kozmikus sugárzás a szupernovákból ered. 1969-ben fedezték fel a pulzárokat; szupernova robbanásokban keletkezett neutron csillagoknak tartják ôket. Ezután Ginzburg kiterjesztette az elméletét, a pulzárokat is belefoglalta, mint a kozmikus sugárzás forrásait.