BESZÁMOLÓK

Robert Boyle Johannes Kepler Johann Ritter Wilhelm
Thomas Johann Seebeck Ernest William Brown Ludwig Boltzmann
Walther Hermann Nernst Michael Faraday(2) Henri Dutrochet
Ernst Mach Peter Debye Wilhelm Ostwald
Henry Cavendish Vitalij Lazarevics Ginzburg James Watson
Johannes Fabricius Stephem Williams Hawking Mágneses alapjelenségek

Ernst Mach

Osztrák fizikus, filozófus 1856: Megkezdi Bécsben matematikai és fizikai tanulmányait
1863: A grazi egyetemen a matematika professzora lesz
1867: Meghívást kap a prágai egyetemre a kísérleti fizikai tanszék élére. Mint kiváló kísérleti fizikus új vizsgálati módszereket vezet be (pl. stroboszkópikus vizsgálatok), a hangsebességnél nagyobb terjedési sebességnél bekövetkező hangtani jelenségekkel kapcsolatban alapvető felfedezéseket tesz.
1883: Megjelenik első nagyhatású filozofikus műve, a "Mechanika fejlődése történeti-kritikai megközelítésben." Ebben a tudomány feladatát abban látja, hogy a kísérleti eredmények közt egyszerűen kezelhető, a gyakorlatban jól felhasználható kapcsolatokat létesítsen. Véleménye szerint minden, ami ezen túlnyúlik, csak üres spekuláció. Az atomok, mint matematikai elképzelés esetleg létezhetnek, de semmi realitást nem szabad mögéjük képzelnünk. A jelenségek közt nincs ok-okozati viszony, azok egyszerűen csak "lefolynak". Az abszolút tér és idő elvének elvetése, valamint a hely és mozgás viszonylagosságának hirdetése nagy hatást gyakorolt Einsteinre is.
1895: A bécsi egyetemen egy külön filozófiai tanszéket hoz létre a kedvéért, amelynek vezetését bízzák rá.
1897: Gutaütést kap, fél oldalra megbénul, de a tanítást még négy évig folytatja.
1916: A betegágyánál elhelyeznek egy szcintilloszkópot, amelynek felvillanásait alfa részecskék okozzák. Ez a jelenség közvetlenül halála előtt meggyőzi az atomok létezéséről.